ΕΠΙΜΝΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΗΣΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΤΗΣ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ

Το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015 τελέστηκε θεία λειτουργία και επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των εκλιπόντων εκπαιδευτικών και διοικητικών υπαλλήλων του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με σεμνότητα και ιδιαίτερη κατάνυξη και με τη συμμετοχή του Προέδρου της Εκτελεστικής Επιτροπής της Σιβιτανιδείου Σχολής κ. Γεωργίου Κοτονιά,

του μέλους της Εκτελεστικής Επιτροπής κ. Αλεξίου Καπόπουλου, του Γενικού Διευθυντή κ. Δημητρίου Μιχαλολιάκου, πολλών συγγενών και οικείων των εκλιπόντων, Διευθυντών και Υποδιευθυντών των Σχολικών Μονάδων (ΕΠΑ.Λ.), του Ι.Ε.Κ., της Σ.Ε.Κ., του Ε.Κ., εκπαιδευτικών και εκπροσώπων των Συνδικαλιστικών Συλλόγων των μονίμων εκπαιδευτικών, καθώς και με τη συμμετοχή πολλών συνταξιούχων συναδέλφων, που υπηρέτησαν τη Σιβιτανίδειο Σχολή.

Οι στιγμές ήταν συγκινητικές σ’ αυτή τη συνάντηση, που ήταν αφιερωμένη στη μνήμη των συναδέλφων, ως ελάχιστος φόρος τιμής για εκείνους, που άφησαν το δικό τους «χνάρι», πρόσθεσαν το δικό τους «λιθαράκι» και εργάσθηκαν με αγάπη, ζήλο, μεράκι και σύμπνοια την αξιόλογη παραγωγή Έργου από τη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων και την ενδυνάμωση του κύρους αυτής.

Στο έργο και την προσφορά των εκλιπόντων συναδέλφων αναφέρθηκε ο Πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος, κ. Γεώργιος Κοτονιάς, ο οποίος μεταξύ άλλων είπε:

«Θεωρούμε ότι πράττουμε το χρέος μας ως Διοίκηση. Πέραν αυτού του χρέους όμως και προσωπικά ως συνάδελφος, που υπηρετεί τη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων επί 40 και πλέον χρόνια, εκπληρώνω εσωτερική ανάγκη για το σημερινό προσκλητήριο, για να τιμήσουμε τη μνήμη των συναδέλφων μας.

Σήμερα, ήρθαμε εδώ, στο παρεκκλήσιο του Αγίου Βασιλείου, για να ενώσουμε τις ευχές μας και τις προσευχές μας, μαζί με τον π. Ανάργυρο, υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των εκλιπόντων συναδέλφων, να αποτίσουμε ελάχιστο φόρο τιμής στη μνήμη εκείνων που άφησαν το αποτύπωμα της ψυχής τους και εργάσθηκαν με ζήλο, σύμπνοια και αγάπη για την πρόοδο και την ενδυνάμωση του κύρους του ιστορικού, εκπαιδευτικού και κοινωφελούς Σιβιτανιδείου Ιδρύματος.

Τους ευγνωμονούμε για το Έργο τους, δεν τους ξεχνάμε και τους υποσχόμεθα ότι ακολουθούμε τον ίδιο δρόμο που χάραξαν αυτοί για να καυχιέται η Σιβιτανίδειος Σχολή για την προσφορά της στην Εκπαίδευση και την Κοινωνία, με αξιοπρέπεια, κύρος, συνέπεια και ευθύνη, επί 87 συναπτά έτη».

Η συγκινητική, απλή, αλλά ουσιαστική αυτή εκδήλωση ολοκληρώθηκε με λιτή δεξίωση στην αίθουσα του Διοικητικού Συμβουλίου του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος με την παρουσία των συγγενών και φίλων των εκλιπόντων συναδέλφων.

Ας είναι αιωνία η μνήμη τους.