ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟ ΤΗΣ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ (30/1/2015)

Ο εορτασμός της μνήμης των Τριών Ιεραρχών - Βασιλείου του Μεγάλου, Γρηγορίου του Θεολόγου και Ιωάννου του Χρυσοστόμου, των προστατών και εφόρων της παιδείας του γένους μας - πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη λαμπρότητα και κατάνυξη στο ιερό Παρεκκλήσιο της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Κορωνείας κ. Παντελεήμονος και σεβαστών Πατέρων της Εκκλησίας μας.

Ο Σεβασμιώτατος μίλησε προς τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές της Σιβιτανιδείου Σχολής, για τη ζωή και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών και τα μηνύματα που καλούμεθα να αντλήσουμε στην εποχή μας. Μετέφερε δε σε όλους, διδάσκοντες και διδασκόμενους, τις πατρικές ευχές και ευλογίες του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου μας κ. Ιερωνύμου. Ακολούθησε λιτανεία της ιεράς εικόνας των Αγίων, εντός της Σχολής.

Στην πανηγυρική Θεία Λειτουργία παραβρέθηκαν επίσης ο Πανοσιολογιότατος Διευθυντής του Γραφείου Νεότητος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών π. Συμεών Βενετσιάνος, ο Προέδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής κ. Γεώργιος Κοτονιάς, ο Γενικός Διευθυντής κ. Δημήτριος Μιχαλολιάκος, οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων, του Ι.Ε.Κ., της Σ.Ε.Κ. του Ε.Κ., μαθητές και σπουδαστές, εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος.