Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του 2ου, 3ou και 4ου ΕΠΑ.Λ Σιβιτανιδείου, στο Πολεμικό Μουσείο Αεροπορίας

stia_kentriki

Μετά την καθοδήγηση του Προέδρου της Εκτελεστικής Επιτροπής της Σ.Δ.Σ.Τ.Ε., κου Γεωργίου Κοτονιά και του Γενικού Διευθυντή αυτής κου Δημητρίου Μιχαλολιάκου και μετά την σχετική απόφαση των Συλλόγων των καθηγητών της Σιβιτανιδείου, αντιπροσωπεία μαθητών της Γ΄ τάξης των Λυκείων μας με τους συνοδούς καθηγητές τους, επισκεφθήκαμε την Τετάρτη το πρωί στις 29 Απριλίου 2015, το Πολεμικό Μουσείο Αεροπορίας, στο αεροδρόμιο του Τατοΐου και τη Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας. (Σ.Τ.Υ.Α.).

Η αναχώρηση των μαθητών και των συνοδών τους έγινε στις 08.15 π.μ. από την Σιβιτανίδειο Σχολή με πούλμαν και η άφιξή τους στο αεροδρόμιο του Τατοΐου, όπως είχε προγραμματιστεί, στις 09.00 π.μ.

Η υποδοχή που μας επιφυλάχθηκε από τους υπεύθυνους της Σ.Τ.Υ.Α. και του Πολεμικού Μουσείου Αεροπορίας ήταν φιλική, ευγενική και άκρως υποδειγματική.

Στην αρχή μας ξενάγησαν, για μιάμιση ώρα περίπου, στο Πολεμικό Μουσείο Αεροπορίας, όπου φυλάσσονται πολεμικά αεροπλάνα διαφόρων τύπων, που είχαν χρησιμοποιηθεί στους πολέμους του 1912-13, του 1940-41, στον εμφύλιο του 1944 και σε άλλες μάχες. Η ξενάγηση σε όλα τα εκθέματα του μουσείου ήταν λεπτομερής, κατανοητή και οι μαθητές έμειναν πλήρως ικανοποιημένοι.

Στη συνέχεια, επισκεφθήκαμε το κεντρικό κτίριο της Σ.Τ.Υ.Α., στην είσοδο του οποίου, μας υποδέχτηκαν εγκάρδια, ο Διοικητής της Σχολής, Ταξίαρχος (Ι) κος Κων/νος Σεβαστάτος και εκπαιδευτικοί της Σχολής.

Στο αμφιθέατρο της Σχολής που μας οδήγησαν, μας ενημέρωσαν, δείχνοντάς μας σχετικές προβολές, για την ιστορία της Σ.Τ.Υ.Α., τον τρόπο εισαγωγής των φοιτητών σε αυτήν, τις ειδικότητες που υπάρχουν, τα πνευματικά, κοινωνικά και οικονομικά οφέλη των φοιτητών της, καθώς και τη γρήγορη αποκατάσταση και σταδιοδρομία που έχουν οι απόφοιτοι αυτής της Σχολής.

Συγκινητική δε ήταν η στιγμή, όταν ακούστηκε στην αίθουσα ότι κατά την διάρκεια της περιόδου, από το 1936 έως το 1940, απόφοιτοι της Σιβιτανιδείου Σχολής των ειδικοτήτων: μηχανοσυνθετών αεροπορίας, ηλεκτροτεχνιτών, οπλουργών, πυροτεχνουργών, φωτογράφων, φωτοτεχνιτών, στελέχωσαν και αναρριχήθηκαν σε όλες τις βαθμίδες της τότε Πολεμική μας Αεροπορίας.

Μετά το τέλος της ενημέρωσης, ο Υποδιευθυντής κος Κων/νος Χαλκίδης, παρέδωσε στον Διοικητή της Σ.Τ.Υ.Α. Ταξίαρχο (Ι) κο Κων/νο Σεβαστάτο, το βιβλίο της ιστορίας της Σ.Δ.Σ.Τ.Ε., αφιερωμένο σ' αυτόν από τον Πρόεδρο της Εκτελεστικής Επιτροπής της Σ.Δ.Σ.Τ.Ε. κο Γεώργιο Κοτονιά και τον Γενικό Διευθυντή αυτής κο Δημήτριο Μιχαλολιάκο. Ο Διοικητής της Σ.Τ.Υ.Α. με τη σειρά του, παρέδωσε στον κο Κων/νο Χαλκίδη πλακέτα με το έμβλημα της Σ.Τ.Υ.Α., για να το παραδώσει στην Διοίκηση της Σιβιτανιδείου Σχολής.

Κατόπιν, όλοι μαζί περπατήσαμε ανάμεσα στα κτίρια της Σχολής, είδαμε τους κοιτώνες όπου διαμένουν οι φοιτητές της, τους χώρους που αθλούνται, τους χώρους ψυχαγωγίας και τέλος τα εργαστήρια, όπου κάνουν τις πρακτικές ασκήσεις τους και στα οποία οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν πλήρως.

Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας, αναχωρήσαμε από τη Σ.Τ.Υ.Α., έχοντας αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις για τις υποδομές της Σχολής, τον Διοικητή της, τους καθηγητές της και τους φοιτητές της.

Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για τη φιλική, κατατοπιστική και λεπτομερή ξενάγηση που είχαμε.

Καλλιθέα, 29-04-15.

Επικεφαλής της επίσκεψης,

Ο Yποδιευθυντής του 2ου ΕΠΑ.Λ της Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.,

Κων/νος Χαλκίδης.