ΕΠΑΛ 4ο

Επιλέξτε που θέλετε να μεταβείτε, από το κάτω μενού της ιστοσελίδας

• Διεύθυνση 4ου ΕΠΑΛ
  • Γραμματεία 4ου ΕΠΑΛ
  • 4ο ΕΠΑΛ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ 2015-2016
  • Δραστηριότητες 4ου ΕΠΑΛ

Διευθυντής :Ιωάννης Βλάνδος, Γυμναστής
Τηλέφωνα : +30.210-485-7626, +30.210-485-7682
Φαξ : 210 4857758

Υποδιευθυντής :

• Γεώργιος Χριστοδουλόπουλος

Τηλέφωνο : +30.210-485-7676,

Ώρες λειτουργίας: 09.00-19.30 καθημερινά
Τηλέφωνο : +30.210-485-7605

Σημείωση:Η Γραμματεία καταργημένων σχολικών μονάδων εξυπηρετεί αποφοίτους της ΣΔΣΤΕ από την ίδρυσή της έως και τη σχολική χρονιά 1998 και συγκεκριμένα εργοδηγών, κατωτέρας, νέου τύπου και ΤΕΣ.
Τηλέφωνο επικοινωνίας: +30.210-485-7742.

1. Ομάδα Προσανατολισμού Τεχνολογικών Εφαρμογών

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012-2013

Συμμετοχή στην αιμοδοσία της Σχολής

Οι μαθητές του 4ου ·ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου προσήλθαν μαζικά στην Αιμοδοσία στις 19 και 20 Νοεμβρίου 2012. Περίπου 80 μαθητές έδωσαν αίμα ακολουθώντας την παράδοση του σχολείου για συνεισφορά και αλληλεγγύη που εκφράζεται και με την αιμοδοσία.

Οι γιατροί SOS εξετάζουν όλους τους μαθητές

Οι γιατροί SOS επισκέφτηκαν το 4_ ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου και εξέτασαν όλους τους μαθητές που χρειάζονταν εξέταση για να πάρουν τη βεβαίωση για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Οι γιατροί ήρθαν στο σχολείο μας στις 11 Οκτωβρίου 2012.

Επίσκεψη στην έκθεση ΜΕΚ του τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων

Το τμήμα της Τεχνολογίας Τροφίμων επισκέφτηκε την έκθεση ΜΕΚ για να δουν οι μαθητές τα είδη συσκευασίας και τον τρόπο κατασκευής τους.

Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου

Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2012. Τα τμήματα του σχολείο μας γιόρτασαν ξεχωριστά την επέτειο με την προβολή της ταινίας «Ψηλά τα χέρια Χίτλερ» σε σκηνοθεσία Ροβήρου Μανθούλη με πρωταγωνιστή τον Θανάση Βέγγο.

Εορτασμός επετείου Πολυτεχνείου

·Στα πλαίσια του εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου ο διευθυντής κ. Ι.Βλάνδος, η υποδιευθύντρια κα Α. Ταμπάκη, οι καθηγητές και οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία «Το κύμα» του Ντένις Γκάνσελ.

Σχολικό έτος 2011-2012

·Το 4ο ΕΠΑΛ, ο διευθυντής, οι υποδιευθυντές και ο σύλλογος διδασκόντων στα πλαίσια των εκπαιδευτικών τους καθηκόντων, εκτός από τη διδασκαλία, πραγματοποίησαν, σε συνεργασία με τους μαθητές, πλήθος δραστηριοτήτων.

ΚΟΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΤΑΞΕΩΝ

Α΄ ΤΑΞΗ

Β΄ΤΑΞΗ

Γ΄ ΤΑΞΗ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011-2012

Τεχνομάθεια

Τίτλος έργου :“Κλιματισμός Σχολικής Αίθουσας με χρήση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας”
ΜΕΤΡΟ 4.4: Ευαισθητοποίηση του κοινού στις νέες τεχνολογίες.
Υποστήριξη και διαμόρφωση Ε & T πολιτικής. Διαχείριση Ε & T πληροφοριών.
Δράση 4.4.3: Πρόγραμμα ΤΕΧΝΟΜΑΘΕΙΑ
Πράξη 4.4.3.2: ΤΕΧΝΟΜΑΘΕΙΑ ΙV – Πρόγραμμα για τη γνωριμία και την ενασχόληση των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τις νέες τεχνολογίες και τον Τεχνολογικό Πολιτισμό

Δαίδαλος

• 2003-2004 Έχει εγκριθεί και βρίσκεται στο στάδιο της υλοποίησης το πρόγραμμα:
    «Κατασκευή εκπαιδευτικού ψηφιακού ηλεκτρονικού πίνακα γραφής» με συνεργαζόμενο σχολείο το 5ο ΤΕΕ

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

2002-2003
  • «Ατμοσφαιρική ρύπανση και αυτοκίνητο»
    Το πρόγραμμα ασχολήθηκε με την προέλευση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης και τα αποτελέσματα της, τη σωστή χρήση του αυτοκινήτου και τις νέες τεχνολογίες αντιρύπανσης. Τελικός στόχος ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές της ειδικότητας μηχανικών αυτοκινήτου πως μπορούν να συνεισφέρουν στην προστασία του περιβάλλοντος μέσω του επαγγέλματος τους.
  • «Η πλημμελής συντήρηση των μηχανών εξωτερικής καύσης και ο ρόλος αυτών στη δημιουργία του φαινόμενου του θερμοκηπίου»
  • «Η αναγκαιότητα της άμεσης εφαρμογής των Α.Π.Ε. και του φυσικού αερίου με σκοπό τη μείωση της εξάρτησης μας από το πετρέλαιο και την προστασία του περιβάλλοντος»

Αγωγή Σταδιοδρομίας

2003-2004

• «Διερεύνηση της αγοράς εργασίας μέσω της χρήσης του διαδικτύου»
    Το πρόγραμμα είχε ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών με τη χρήση του διαδικτύου, ώστε να είναι σε θέση να συλλέξουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που θα τους βοηθήσουν στην ένταξη τους στην αγορά εργασίας.·Όλες οι δράσεις του προγράμματος καταχωρήθηκαν σε ένα cd υπό την «έξυπνη» μορφή ιστοσελίδας που μοιράστηκε σε όλους τους συμμετέχοντες.

2002-2003

• «Χρήση του Internet για την Διερεύνηση της Αγοράς Εργασίας στο Τομέα των Μηχανολόγων»
  • «Μονογραφία του επαγγέλματος του Ψυκτικού μέσω συνεντεύξεων που κινηματογραφούνται»
    Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ Αλίμου και με πλήθος επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στον τομέα της ψύξης και του κλιματισμού. Τελικό προϊόν ήταν ένα ολοκληρωμένο προφίλ του εν λόγω επαγγέλματος, υπό μορφή βίντεο και cd, διάρκειας 18 λεπτών περίπου. Η δράση αυτή αποτέλεσε συνέχεια του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας «Δημιουργία επαγγελματικού προφίλ μέσω συνεντεύξεων που κινηματογραφούνται, όσον αφορά τα τεχνικά επαγγέλματα», που υλοποιήθηκε κατά το έτος 2001-2002 και αφορούσε άμεσα την ειδικότητα του μηχανικού αυτοκινήτων.

Εκδηλώσεις-Πρωτοβουλίες

• ·Συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών 2003-2004» της UNICEF
  • Αντιπροσωπία μαθητών του 4ου ΤΕΕ επισκέπτεται επί σειρά ετών το ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΘΝΙΚΟ ΝΗΠΙΟΤΡΟΦΕΙΟ, το οποίο λειτουργεί στο Δήμο Καλλιθέας, ιδιαίτερα τις μέρες των γορτών των Χριστουγέννων και του Πάσχα. Έτσι και φέτος, οι μαθητές μας προσέφεραν παιχνίδια και γλυκά στα παιδιά που φιλοξενούνται στο νηπιοτροφείο, ενώ·δεν παρέλειψαν να αστειευτούν και να παίξουν μαζί τους, αποδεικνύοντας έμπρακτα την· ευαισθησία τους όσον αφορά· τα κοινωνικά θέματα.
  • Για τρίτη συνεχή χρονιά το 4ο ΤΕΕ συμμετέχει στις αθλητικές εκδηλώσεις μεταξύ των μαθητών των απογευματινών σχολείων, με αγώνες στίβου, μπάσκετ και βόλευ