Ανακοινώσεις 3ου ΕΠΑΛ

Το 3ο ΕΠΑΛ στην Ισπανία

Το 3ο ΕΠΑΛ υλοποίησε την πρώτη κινητικότητα του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με κωδικό 2015-1-EL01-KA102-013398 και τίτλο Implementation of  Professional Prospectives στην πόλη της Ισπανίας Γρανάδα από 1/7/2016 έως 31/7/2016. Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν 10 της ειδικότητας τεχνικών οχημάτων και 5 της ειδικότητας των γραφικών τεχνών, οι οποίοι έκαναν πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις και οργανισμούς. Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Γ. Μπαφούνης, Κ. Μανουσαρίδου και Μ. Χαλκιά. Παράλληλα με την πρακτική οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της Γρανάδας και επισκέφθηκαν τις πόλεις της Σεβίλλης και της Κόρδοβας. Οι μαθητές μετά την υλοποίηση της δράσης έλαβαν Ευρωπαϊκά Πιστοποιητικά Κινητικότητας τόσο από τον ΕΟΠΠΕΠ όσο και από τους εργοδότες τους.

Συμμετοχή στην Παναττική έκθεση

Συμμετοχή μαθητών του τμήματος Εφαρμοσμένων Τεχνών στην Παναττική έκθεση, με θέμα «Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες», 11-20 Μαΐου 2016

Μαθητές του τμήματος Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Α΄ τάξης, του 3ου ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου Σχολής συμμετείχαν με έργα τους στην ομαδική έκθεση, με θέμα «Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες» που διοργάνωσε η Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων, με τη συμμετοχή 80 σχολείων της Αττικής, από τις 11 έως τις 20 Μαΐου 2016, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «ΜΕΛΙΝΑ» (Ηρακλειδών 66 Α και Θεσσαλονίκης-Θησείο). Την επιμέλεια της παρουσίασης για το 3ο ΕΠΑΛ είχε ο καθηγητής των εικαστικών Μανώλης Τσαγκαράκης. Με το πέρας της έκθεσης, το σχολείο και οι μαθητές έλαβαν τιμητικούς επαίνους συμμετοχής. Η έκθεση με τα έργα των μαθητών,μετά από την προβολή που έδωσε η ΕΡΤ, θα συνεχίσει το ταξίδι της σε πολλές πόλεις της Γαλλίας τον Οκτώβριο του 2016.
AFISA_Eirinis.jpgDSC_0263.jpg

ΝΕΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Σύνδεσμοι

mainlogopedias