ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ των ΔΡΑΣΕΩΝ του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+ 2016/17 του 3oυ ΕΠΑΛ Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+ 2016: <<Acquisition of Innovative Training at Vet Learners>>

ΧΩΡΕΣ: ΣΛΟΒΕΝΙΑ- ΚΥΠΡΟΣ, ΕΤΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ/ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ: 2016-2017

Χωρίς τίτλοerasmus programme

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: 2016-1-EL01-KA102-022826

πλατεία Μάριμπορ

1Η ΡΟΗ - ΧΩΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ: ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΠΟΛΗ ΜΑΡΙΜΠΟΡ / ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (JOBPLACEMENT)

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ 21 ΗΜΕΡΕΣ (ΑΠΟ 08-07-2017 ΕΩΣ 29-07-2017)

Στην πρώτη δράση του σχεδίου, συμμετείχε μία ομάδα δεκαπέντε (15) μαθητών του 3ου ΕΠΑΛ, οι οποίοι προέρχονται από τους τομείς Εφαρμοσμένων Τεχνών και Μηχανολόγων και πιο συγκεκριμένα από τις ειδικότητες γραφικών τεχνών, σχεδιαστών εσωτερικού χώρου, επιπλοποιίας και μηχανολογικών κατασκευών, με τη συνοδεία 2 καθηγητών. Οι συμμετέχοντες τοποθετήθηκαν για 3 εβδομάδες σε επιχειρήσεις στη Σλοβενία, σε θέσεις εργασίας σχετικές με το αντικείμενο σπουδών τους. Είχε ήδη προηγηθεί εκπαίδευση 2 ημερών επάνω στο αντικείμενο της εργασίας τους. Τη φροντίδα της τοποθέτησης ανέλαβε ο Σλοβένος εταίρος Zavod za Novodobno Izobraževanje,(ZNI - Institute for New Age Education) με έδρα στο Μάριμπορ.

ΜάριμπορΕκδρομή στο όροςΦορέας υποδοχής

Επίσκεψη σε βιομηχανική μονάδα  Επίσκεψη σε σχολείο επαγγελ εκπαίδευσης  Λουμπλιάνα

Λίμνη Bled Γοτθικό υπερθέαμα Θέρετρο Piran

Παλιά πόλη Graz 1 Δουλειά

ΜανώληςΓραφίστριεςΔιακοσμήτριες

Ψυκτικοί Ξυλουργοί Μηχανολόγοι Θανάσης

Γιώργος Γιώργος Κώστας Ανδρέας Ατεμ

2Η ΡΟΗ - ΧΩΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ: ΚΥΠΡΟΣ - ΠΟΛΗ ΛΕΜΕΣΟΣ

ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (JOBPLACEMENT)

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 21 ΗΜΕΡΕΣ (Από 08-07-2017 έως 29-07-2017)

Έκθεση Γραφικών

Στη δεύτερη δράση του σχεδίου συμμετείχαν δεκαπέντε (15) μαθητές του 3ου ΕΠΑΛ, από τις ειδικότητες Μηχανολόγων και Εφαρμοσμένων Τεχνών. Ο οργανισμός υποδοχής, η εταιρεία PRIVATE INSTITUTE PLATO EDUCATIONAL SERVICES LTD έχει την έδρα της στην πόλη της Λεμεσού στην Κύπρο. Οι μαθητές και των δύο τομέων αρχικά παρακολούθησαν για 1 εβδομάδα εργαστηριακά μαθήματα τύπου workshops, σχετικά με τα καινοτόμα συστήματα ενεργειακής απόδοσης στα δημόσια κτίρια, από έμπειρους εκπαιδευτές του εν λόγω Οργανισμού και επαγγελματίες των συναφών αντικειμένων ειδίκευσης. Στην συνέχεια τοποθετήθηκαν για 2 εβδομάδες σε επιχειρήσεις που ασχολούνται κυρίως με την κατασκευή έξυπνων δημοσίων κτιρίων για την εξοικονόμηση ενέργειας.

ΕργοδότεςΈκθεση Γραφικών 1

Κάστρο Λεμεσού  Στη μαρίνα Λεμεσού

Πάφος

ΝΕΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ