Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων

 

Ειδικότητες - Ωρολόγιο πρόγραμμα

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων προσφέρει στους μαθητές της τις ειδικότητες:

  • Γραφικών Τεχνών 
  • Σχεδιασμού – Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων  
  • Επιπλοποιίας – Ξυλογλυπτικής 

της οποίας μπορείτε να δείτε το Ωρολόγιο πρόγραμμα:

Συνέχιση σπουδών - Επαγγελματικά δικαιώματα

O απόφοιτος του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών συμμετέχοντας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για τους μαθητές των ΕΠΑΛ εξεταζόμενος στα μαθήματα:

  • Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
  • Τεχνολογία Υλικών
έχει την δυνατότητα να εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. τα Τ.Ε.Ι. καθώς και στις Στρατιωτικές Σχολές τις Σχολές Αστυνομίας και στις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού.

Για να δείτε τις σχολές πρόσβασης

Επιπλέον ο απόφοιτος του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών μπορεί ακόμα να παρακολουθήσει την τάξη μαθητείας, να εισαχθεί στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (χωρίς εξετάσεις) να συνεχίσει τις σπουδές του στα Ι.Ε.Κ. ή σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

Β' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 1
Χημεία 1
4. Θρησκευτικά 1
5. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
6. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
7. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ελεύθερο Σχέδιο
2. Γραμμικό Σχέδιο
3. Ιστορία της Τέχνης
4. Αρχές Σύνθεσης
5. Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ
6. Ειδικό Εργαστηριακό Μάθημα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Γ' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2
Χημεία 1
4. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
6. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Γραφικών Τεχνών

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2. Τεχνολογία Υλικών
3. Ελεύθερο Σχέδιο - Χρώμα
4. Γραφιστικές Εφαρμογές
5. Τεχνολογία Εκτυπώσεων 1Θ+3Ε
6. Ψηφιακή Σχεδίαση Εντύπων
7. Γραμματογραφία
8. Αγγλικά Ειδικότητας
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Σχεδιασμού-Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνη
2. Τεχνολογία Υλικών
3. Ελεύθερο Σχέδιο – Χρώμα
4. Ψηφιακή Σχεδίαση
5. Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων
6. Διακοσμητική Σύνθεση – Τρισδιάστατη Μακέτα
7. Αγγλικά Ειδικότητας
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Επιπλοποιίας – Ξυλογλυπτικής

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνη
2. Τεχνολογία Υλικών
3. Ελεύθερο Σχέδιο
4. Γραμμικό Σχέδιο
5. Ξύλινες Κατασκευές 1Θ+5Ε
6. Συνδεσμολογία Επίπλου - Ξυλογλυπτική 1Θ+5Ε
7. Τεχνολογία Ξύλου - Μετρήσεις
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Τα τμήματα στα οποία έχει δυνατότητα εισαγωγής ο απόφοιτος του τομέα είναι τα ακόλουθα:

Τμήματα Α.Ε.Ι

Α/Α  Πανεπιστήμια
1. Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης (Αθήνα)
2. Γραφιστικής Οπτικής Επικοινωνίας (Αθήνα)
3. Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού (Αθήνα)
4. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Αθήνα)
5. Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής (Αθήνα)
5. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Βόλος)
6. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Θεσσαλονίκη)
7. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Ιωάννινα)
8. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Ξάνθη)
9. Αρχιτεκτονών Μηχανικών (Πάτρα)
10. Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (Χανία)
11. Μηχανικών Σχεδίασης Προιόντων και Συστημάτων (Σύρος)
12. Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και παραγωγής (Αθήνα).
13. Συντήρησης Αρχαιοτήτων και έργων Τέχνης (Αθήνα).
14 Φωτογραφίας και οπτικοακουστικών Τεχνών (Αθήνα).
15. Τεχνών Ηχου & Εικόνας (Κέρκυρα)

 

Τμήματα Τ.Ε.Ι

1
Α/Α  T.E.I.
1. Τεχνολογίας Ηχου & Μουσικών Οργάνων (Λυξούρη)
2. Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ένδυσης (Κιλκίς)
3. Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου (Καρδίτσα)
4. Μηχανολόγων Μηχανικών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού (Κοζάνη)
5. Εσωτερικής Αρχιτεκονικής,Διακόσμησης και Σχεδιασμού Αντικειμένου (Σέρρες)
6. Ψηφιακών Μέσων και Εποικοινωνίας (Καστοριά)
7. Ψηφιακών Μέσων και Εποικοινωνίας (Αργοστόλι)
8. Τεχνολόγων Περιβάλλοντος (Ζάκυνθος)-Συντήρησης Αραχιοτήτων και Έργων Τέχνης

 

Επιπλέον Σχολές

Α/Α  Επιπλέον Σχολές.
1. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης
2. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης
3. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης
4. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Όπλα
5. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Σώματα
6. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.Ν)
7. Α.Ε.Ν. Σχολή Πλοιάρχων
8. Α.Ε.Ν Σχολή Μηχανικών
9. Αστυφυλάκων
10. Σχολή Πυροσβεστών
11. Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα)
12. Θεατρικών Σπουδών (Ναύπλιο)
13. Θεατρικών Σπουδών (Πάτρα)
14. Θεάτρου (Θεσσαλονίκη)
15. Κινηματογράφου (Θεσσαλονίκη)
16. Μουσικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
17. Μουσικών Σπουδών (Αθήνα)
18. Μουσικών Σπουδών (Κέρκυρα)
19. Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (Θεσσαλονίκη)
20. Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής (ʼρτα)
21. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Αθήνα)
22. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Θεσσαλονίκη)
23. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Σέρρες)
24. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Τρίκαλα)
25. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Κομοτηνή)

Πηγή Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π..