Σε μια κατάμεστη Αίθουσα Εκδηλώσεων της Σχολής από 200 άτομα περίπου, πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα Οδοντοπροσθετικής για Οδοντοτεχνίτες, που διοργάνωσε το 1ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Σχολής το Σάββατο 13 Ιανουαρίου.

Συμμετείχαν μαθητές και σπουδαστές της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής της ειδικότητας Οδοντοτεχνικής (ΕΠΑΛ, ΙΕΚ), φοιτητές του ΤΕΙ Αθήνας καθώς και επαγγελματίες οδοντοτεχνίτες.​ ​

Εισηγητές με σειρά εμφάνισης​ ήταν:​ ​O​ι κύριοι Δημήτρης Ρούσσος, Ανδρέας Χατζημπατζάκης, Νώντας Βλαχόπουλος, Δημήτρης Χριστοβασίλης, οι οποίοι μετά την παρουσίασή τους προχώρησαν σε πρακτική επίδειξη. Χαιρετισμό απεύθυνε η Γεωργία Δημοπούλου, Διευθύντρια 1ου ΕΠΑΛ​ και​την εκδήλωση προλόγ​ι​σε η Ζωή Γριμανέλη, ​οδοντοτεχνολόγος εκπαιδευτικός 1ου ΕΠΑΛ και διοργανώτρια της Ημερίδας.

Την Ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους ο κ.Γεώργιος Κοτονιάς, Πρόεδρος της Ε.Ε. της Σιβιτανιδείου Σχολής και η κ.Βασιλική Ζαφείρη Διευθύντρια του Ι.Ε.Κ. ​

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε ​και ο Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαστηριούχων Οδοντοτεχνιτών Ελλάδος και Πρόεδρος της προσωρινής διοικούσας επιτροπής του Πανελληνίου Συλλόγου Οδοντοτεχνιτών​ ​​- ΝΠΔΔ, Θεόδωρος Σαμαράς.

​ Στο τέλος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε κλήρωση ενός ​Σετ πινέλων ​πορσελάνης της ​MPF​,​ ​χορηγεία ​της εταιρείας AestheticTeam - Kliafas Dental​,​ ​με την βοήθεια της κ. Μάγιας Ζαφείρη, το οποίο ​κέρδισε η κ. Σοφία​ ​Κατωτικίδου.

Για τις ανάγκες της εκδήλωσης έγινε φωτογράφιση και χρήση πολυμέσων από τον επαγγελματία φωτογράφο κ. Χρήστο Μαρνά, τον οποίο και ευχαριστούμε