Την Τρίτη 16/5/2018 είχαμε την χαρά να επισκεφθεί την Σιβιτανίδειο ο γενικός γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας Γιώργος Αγγελόπουλος.

Ο κ. Αγγελόπουλος αφιέρωσε πολύ χρόνο για να μιλήσει με την Διοίκηση, τους εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των διοικητικών υπαλλήλων, καθώς και με πολλούς μαθητές και μαθήτριες.

Όπως τόνισε η επίσκεψη του ήταν επίσκεψη εργασίας και όχι εθιμοτυπική. Έτσι άκουσε με μεγάλη προσοχή τα αιτήματα και τις προτάσεις που του έγιναν, ενώ είχε και ίδιος προετοιμάσει και επεξεργαστεί λύσεις σε ζητήματα που ετέθησαν.

Ο γενικός γραμματέας επισκέφθηκε πολλούς εργαστηριακούς χώρους της Σιβιτανιδείου, το «μουσείο» Τεχνικής Εκπαίδευσης και φυσικά την έκθεση φωτογραφίας που διοργανώνει το 3ο ΕΠΑΛ της Σχολής με έργα των μαθητών και μαθητριών που πήραν μέρος στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φωτογραφίας.

Μετά από ώρες περιήγησης στο …campus της Σιβιτανιδείου ο κ. Αγγελόπουλος χαλάρωσε ακούγοντας την Φιλαρμονική του Δήμου Καλλιθέας στην εκδήλωση που είχε οργανώσει το 2ο ΕΠΑΛ