Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων

Ειδικότητες - Ωρολόγιο πρόγραμμα

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων προσφέρει στους μαθητές της τις ειδικότητες:

  • Βοηθός Νοσηλευτή 
  • Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων  
  • Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων 
  • Βοηθός Οδοντοτεχνίτη 
  • Βοηθός Φαρμακείου
  • Αισθητικής Τέχνης 
  • Κομμωτικής Τέχνης 

της οποίας μπορείτε να δείτε το Ωρολόγιο πρόγραμμα:

Συνέχιση σπουδών - Επαγγελματικά δικαιώματα

O απόφοιτος του Τομέα Υγείας - Πρόνοιας & Ευεξίας συμμετέχοντας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για τους μαθητές των ΕΠΑΛ εξεταζόμενος στα μαθήματα:

  • Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
  • Υγιεινή

έχει την δυνατότητα να εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. τα Τ.Ε.Ι. καθώς και στις Στρατιωτικές Σχολές τις Σχολές Αστυνομίας και στις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού.

Για να δείτε τις σχολές πρόσβασης

Επιπλέον ο απόφοιτος του Τομέα Υγείας -Πρόνοιας & Ευεξίας μπορεί ακόμα να παρακολουθήσει την τάξη μαθητείας, να εισαχθεί στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (χωρίς εξετάσεις) να συνεχίσει τις σπουδές του στα Ι.Ε.Κ. ή σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

Β’ τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 1
Χημεία 1
4. Θρησκευτικά 1
5. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
6. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
7. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Τομέας Υγείας - Πρόνοιας, Ευεξίας

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία
2. Πρώτες Βοήθειες
3. Υγεία και Διατροφή
4. Διαπροσωπικές Σχέσεις
5. Εργασιακό περιβάλλον Τομέα
6. Αγγλικά Τομέα
7. Ειδικό Μάθημα Α 5 (Θ+Ε)
7. Ειδικό Μάθημα Α 5 (Θ+Ε)
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Οι μαθητές στην Β τάξη διδάσκονται δύο από τα παρακάτω Ειδικά Μαθήματα

ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Μικροβιολογία 1Θ+4Ε
2. Νοσηλευτική 1Θ+4Ε
3. Δημιουργική απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία 1Θ+4Ε
4. Συγχρονη Αισθητική 1Θ+4Ε
5. Βασικές Αρχές Κομμωτικής 1Θ+4Ε
6. Οδοντοτεχνία 1Θ+4Ε

 

Γ’ τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2
Χημεία 1
4. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
6. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Βοηθός Νοσηλευτή

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Νοσηλευτική ΙΙ 2Θ+10Ε
4. Στοιχεία Παθολογίας
5. Χειρουργική - Τεχνική Χειρουργίου
6. Στοιχεία Μαιευτικής - Γυναικολογίας
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Μικροβιολογία ΙΙ 2Θ+3Ε
4. Αιματολογία 2Θ+3Ε
5. Κλινική Βιοχημεία 1Θ+4Ε
6. Ανοσολογία 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Παιδαγωγικό Περιβάλλον Βρεφονηπιακού Σταθμού
4. Αγωγή Βρέφους και Νηπίου 2Θ+2Ε
5. Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας
6. Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία ΙΙ
7. Μουσικοκινητική Αγωγή
8. Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Βοηθός Οδοντοτεχνίτη

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Οργάνωση - Εξοπλισμός - Υλικά Οδοντοτεχνικού Εργαστηρίου
4. Οδοντοτεχνία ΙΙ 1Θ+2Ε
5. Ακίνητη Προσθετική 1Θ+3Ε
6. Ακίνητη Προσθετική και Πορσελάνη 2Θ+4Ε
7. Στοιχεία Ορθοδοντικής 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Αισθητικής Τέχνης

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Μακιγιάζ
4. SPA και Λουτροθεραπεία 1Θ+2Ε
5. Σύγχρονη Αισθητική ΙΙ 1Θ+6Ε
6. Αισθητική άκρων - Ονυχοπλασική
7. Κοσμητολογία - Τεχνολογία Υλικών
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
2. Υγιεινή
3. Υγιεινη Κόμης Τριχωτού Κεφαλής - Τοξικολογία- Δερματολογία
4. Εργαστήριο Τεχνικών Εργασιών
5. Καλλιτεχνικά Χτελίσματα
6. Βασικές Εφαρμογές Κομμωτικής ΙΙ
7. Τεχνολογία Υλικών
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Τα τμήματα στα οποία έχει δυνατότητα εισαγωγής ο απόφοιτος του τομέα είναι τα ακόλουθα:

Τμήματα Α.Ε.Ι

Α/Α Πανεπιστήμια
1. Βιολογίας (Αθήνα)
2. Βιολογίας (Ηράκλειο)
3. Βιολογίας (Θεσσαλονίκη)
4. Βιολογίας (Πάτρα)
5. Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών(Ιωάννινα)
6. Βιοτεχνολογίας (Αθήνα)
7. Επιστήμης Διαιτολογίας & Διατροφής (Αθήνα)
8. Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας (Λάρισα)
9. Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής(Λήμνος)
10. Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου(Αθήνα)
11. Ιατρικής (Αθήνα)
12. Ιατρικής(Αλεξανδρούπολη)
13. Ιατρικής(Ηράκλειο)
14. Ιατρικής(Θεσσαλονίκη)
15. Ιατρικής(Ιωάννινα)
16. Ιατρικής(Λάρισα)
17. Ιατρικής(Πάτρα)
18. Κτηνιατρικής(Θεσσαλονίκη)
19. Κτηνιατρικής(Καρδίτσα)
20. Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής(Αλεξανδρούπολη)
21. Νοσηλευτικής(Αθήνα)
22. Νοσηλευτικής(Σπάρτη)
23. Οδοντιατρικής(Αθήνα)
24. Οδοντιατρικής(θεσσαλονίκης).
25. Φαρμακευτικής(Αθήνα).
26. Φαρμακευτικής(Θεσσαλονίκη).
27. Φαρμακευτικής(Πάτρα).
28. Εκπ/σης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία(Αθήνα).
29. Επιστήμων Προσχολικής Αγωγής και Εκπ/σης(Θεσσαλονίκη).
30. Επιστήμων της Εκπ/σης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία(Πάτρα).
31. Επιστήμων της Εκπ/σης στην Προσχολική Ηλικία(Αλεξανδρούπολη).
32. Επιστήμων της Προσχολικής Αγωγής και Εκπ/κου Σχεδιασμού(Ρόδος).
33. Παιδαγωγικών Νηπιαγωγών(Ιωάννινα).
34. Παιδαγωγικών Νηπιαγωγών(Φλώρινα).
35. Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπ/σης(Βόλος).
36 Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπ/σης(Ρέθυμνο).
37 Αγωγής και υγείας στην πρώιμη παιδική ηλικία(Αθήνα).
38 Βιοιατρική Επιστημών(Αθήνα).
39 Εργοθεραπίας (Αθήνα).
40 Κοινωνικής Εργασίας (Αθήνα).
41 Μαιευτικής (Αθήνα).
42 Νοσηλευτικής (Αθήνα).
43 Φυσικοθεραπείας (Αθήνα).

 

Τμήματα Τ.Ε.Ι

Α/Α T.E.I.
1. Διατροφής - Διαιτολογίας (Θεσσαλονικής)
2. Διατροφής - Διαιτολογίας (Σητείας)
3. Διατροφής - Διαιτολογίας (Καρδίτσα)
4. Αισθητικής και Κοσμητολογίας (Θεσσαλονικής)
5. Ιατρικών Εργαστηρίων (Θεσσαλονικής)
6. Ιατρικών Εργαστηρίων (Λάρισα)/td>
7. Κοινωνικής Εργασίας (Πάτρα)
8. Οπτικής και Οπτομετρίας(Αίγιο)
9. Φυσικοθεραπείας (Θεσσαλονίκη)
10. Φυσικοθεραπείας (Λαμία)
11. Φυσικοθεραπείας (Αίγιο)
12. Λογοθεραπείας (Ιωάννινα)
13. Λογοθεραπείας (Πάτρα)
14. Λογοθεραπείας (Καλαμάτα)
15. Μαιευτικής (Θεσσαλονίκη)
16. Μαιευτικής (Πτολεμαίδα)
24. Νοσηλευτικής (Ηράκλειο)
17. Νοσηλευτικής (Ιωάννινα)
18. Νοσηλευτικής (Θεσσαλονίκη)
19. Νοσηλευτικής (Λαμία)
20. Νοσηλευτικής (Λάρισα)
21. Νοσηλευτικής (Πάτρα)
22. Νοσηλευτικής (Διδυμότειχο)
23. Προσχολικής Αγωγής (Ιωάννινα)
24. Προσχολικής Αγωγής (Θεσσαλονίκη)
25. Κοινωνικής Εργασίας (Ηράκλειο)
26. Αισθητικής και Κοσμητολογίας (Θεσσαλονίκη)

 

Επιπλέον Σχολές

Α/Α Επιπλέον Σχολές.
1. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης
2. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης
3. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης
4. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Όπλα
5. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Σώματα
6. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.Ν)
7. Α.Ε.Ν. Σχολή Πλοιάρχων
8. Α.Ε.Ν Σχολή Μηχανικών
9. Αστυφυλάκων
10. Σχολή Πυροσβεστών
11. Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα)
12. Θεατρικών Σπουδών (Ναύπλιο)
13. Θεατρικών Σπουδών (Πάτρα)
14. Θεάτρου (Θεσσαλονίκη)
15. Κινηματογράφου (Θεσσαλονίκη)
16. Μουσικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
17. Μουσικών Σπουδών (Αθήνα)
18. Μουσικών Σπουδών (Κέρκυρα)
19. Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (Θεσσαλονίκη)
20. Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής (ʼρτα)
21. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Αθήνα)
22. Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Θεσσαλονίκη)
23. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Σέρρες)
24. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Τρίκαλα)
25. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Κομοτηνή)

Πηγή Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π..