Αναρτήθηκε: 6/12/2019   8:43:45

Οι σπουδαστές της ειδικότητας "Θρησκευτικός Τουρισμός και Προσκυνηματικές Περιηγήσεις" του ΙΕΚ της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών & Επαγγελμάτων συμμετείχαν στο Διεθνές Συνέδριο Θρησκευτικής Διπλωματίας με τίτλο "Η Θρησκεία στον Σύγχρονο Κόσμο: Προκλήσεις και Προοπτικές για τον Διάλογο και την Ειρήνη", το οποίο διοργανώθηκε από το περιοδικό «Foreign Affairs The Hellenic Edition» σε συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το εν λόγω συνέδριο, το οποίο τελούσε υπό την αιγίδα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών και του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδος, διεξήχθη κατά τις ημέρες Δευτέρα 11 και Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019 στην Λέσχη Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων Αθηνών (ΛΑΕΔ). Οι ομιλητές του συνεδρίου μοιράστηκαν κοινές ανησυχίες για ιδιαίτερα κρίσιμα ζητήματα, όπως τον ρόλο που μπορεί να διαδραματίσουν οι Εκκλησίες και οι θρησκείες ως παράγοντες ειρήνης, καταλλαγής και αλληλεγγύης, την προσφυγική κρίση, τις επιπτώσεις της θρησκευτικής καταπίεσης, την αναγκαιότητα προάσπισης της θρησκευτικής ελευθερίας, το Ουκρανικό Αυτοκέφαλο, την περίπτωση της σχισματικής Εκκλησίας των Σκοπίων κ.ά. Τους σπουδαστές συνόδευσε ο εκπαιδευτής του ΙΕΚ κος Βελέντζας Γεώργιος..