Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων

Ειδικότητες - Ωρολόγιο πρόγραμμα

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων προσφέρει στους μαθητές της τις ειδικότητες:

  • Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών 
  • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων  

των οποίων μπορείτε να δείτε το Ωρολόγιο πρόγραμμα:

Συνέχιση σπουδών - Επαγγελματικά δικαιώματα

O απόφοιτος του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού συμμετέχοντας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για τους μαθητές των ΕΠΑΛ εξεταζόμενος στα μαθήματα:

  • Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Ψηφιακά Συστήματα
  • Δίκτυα Υπολογιστών
έχει την δυνατότητα να εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. τα Τ.Ε.Ι. καθώς και στις Στρατιωτικές Σχολές τις Σχολές Αστυνομίας και στις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού.

Για να δείτε τις σχολές πρόσβασης

Επιπλέον ο απόφοιτος του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού μπορεί ακόμα να παρακολουθήσει την τάξη μαθητείας, να εισαχθεί στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (χωρίς εξετάσεις) να συνεχίσει τις σπουδές του στα Ι.Ε.Κ. ή σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

Β' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 1
Χημεία 1
4. Θρησκευτικά 1
5. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
6. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
7. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ηλεκτροτεχνία (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος) 2Θ+2Ε
2. Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό Σχέδιο 2Θ+5E
3. Εισαγωγή στα Υπολογιστικά Συστήματα και στα Δίκτυα Επικοινωνιών 3E
4. Αυτοματισμοί, Αισθητήρες
5. Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά 2Θ+4Ε
6. Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Γ' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2
Χημεία 1
4. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
6. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ψηφιακά Συστήματα
2. Δίκτυα Υπολογιστών
3. Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά - Κατασκευές
4. Εγκατάσταση και Διαχείριση Δικτύων - Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων
5. Συστήματα Ελέγχου και Ασφάλειας
6. Τηλεπικοινωνίες - Τηλεματική 3Θ+2Ε
7. Ρομποτική
8. Επεξεργασία Σήματος Ήχου και Εικόνας
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ηλεκτροτεχνία 2
2. Ηλεκτρικές Μηχανές
3. Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις 2 3Θ+4Ε
4. Εργαστήριο Ηλεκτροτεχνίας – Ηλεκτρικών Μηχανών
5. Αυτοματισμοί Προγραμματιζόμενης Λογικής 2Θ+4Ε
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Τα τμήματα στα οποία έχει δυνατότητα εισαγωγής ο απόφοιτος του τομέα είναι τα ακόλουθα:

Τμήματα Α.Ε.Ι

Α/Α   Πανεπιστήμια  Βάση 2018
1. Επιστήμης Υπολογιστών (Ηράκλειο)  13.485
2. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Αθήνα)  17.400
3. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Βόλος)  14.180
4. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη)  17.060
5. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Ξάνθη)  13.115
6. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών (Πάτρα)  14.020
7. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Χανία)  13.045
8. Μηχανικών Ηλεκτρολογικών Υπολογιστών και Πληροφορικής(Ιωάννινα)  13.755
9. Μηχανικών Ηλεκτρολογικών Υπολογιστών και Πληροφορικής(Πάτρα)  14.560
10. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων(Σάμος)  10.905
11. Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών(Κοζάνη)  12.900
12. Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Βιοϊατρική(Λαμία)  12.100
13. Τεχνών Ήχου & Εικόνων(Κέρκυρα)  10.440
14. Φυσικής(Αθήνα)  9.230
15. Φυσικής(Θεσσαλονίκης)  8.000
16. Φυσικής(Ηράκλειο)  7.070
17. Φυσικής(Ιωάννινα)  5.295
18. Φυσικής(Πάτρα)  5.220
19. Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας(Πειραιάς)  13.530
20. Διοκιητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας(Αθήνα)  15.820
21. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)  15.750
22. Πληροφορικής(Αθήνα)-Ο.Π.Α.  15.450
23. Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)-Α.Π.Θ.  17.775
24. Πληροφορικής(Κέρκυρα).  12.115
25. Πληροφορικής(Λαμία).  12.955
26. Πληροφορικής(Πειραιάς).  15.090
27. Πληροφορικής και Τηλεματικής(Αθήνα).  15.060
28. Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών(Αθήνα).  16.390
29. Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών(Τρίπολη).  12.215
30. Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (Αιγάλεω).  14.315
31. Ψηφιακών Συστημάτων(Πειραιάς).  15.305
32. Μηχανικών Βιοϊατρικής (Αιγάλεω).  13.320
33. Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και παραγωγής (Αιγάλεω).  13.075
34. Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών (Αιγάλεω).  15.130
35. Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (Ξάνθη).  11.175
36. Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (Σύρος).  11.360
37. ΑΣΠΑΙΤΕ Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών-Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.  12.400
38. ΑΣΠΑΙΤΕ Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών-Εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικών Μηχανικών.  10.450

 

Τμήματα Τ.Ε.Ι

Α/Α   T.E.I.  Βάση 2018
1. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Κοζάνη)  7.905
2. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Καβάλα)  7.540
3. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Ηράκλειο)  9.235
4. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Λάρισα)  8.555
5. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Πάτρα)  9.700
7. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Χαλκίδα)  7.480
8. Μηχανικών Αυτοματισμού (Θεσσαλονίκη)  12.735
9. Μηχανικών Αυτοματισμού (Χαλκίδα)  10.015
10. Μηχανικών Φυσικών Πόρων & Περιβάλλοντος(Χανία)  8.490
11. Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Αντιρρύπανσης(Κοζάνη)-Μηχανικών Γεωτεχνολογίας Περιβάλλοντος  7.740
12. Μηχανολόγων Οχημάτων (Θεσσαλονίκη)  13.925
13. Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής(Ρέθυμνο)  5.390
14. Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων(Ληξούρι)  5.240
15. Ηλεκτρονικών Μηχανικών(Θεσσαλονίκη)  9.670
16. Ηλεκτρονικών Μηχανικών(Χανιά)  6.615
17. Ηλεκτρονικών Μηχανικών(Λαμία)  7.145
18. Μηχανικών Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)  13.315
19. Μηχανικών Πληροφορικής(Σέρρες)  10.245
20. Μηχανικών Πληροφορικής(Λαμία)  9.125
21. Μηχανικών Πληροφορικής(Καστοριά)  7.665
22. Μηχανικών Πληροφορικής(Λάρισα)  8.865
23. Μηχανικών Πληροφορικής(Άρτα)  7.925
24. Μηχανικών Πληροφορικής(Σπάρτη)  7.845
25. Μηχανικών Πληροφορικής(Ναύπακτος)  8.270
26. Μηχανικών Πληροφορικής(Ηράκλειο)  9.965
27. Μηχανικών Πληροφορικής(Καβάλα)  8.725
28. Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας(Αργοστόλι)  7.110
29. Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας(Καστοριά)  7.220

 

Επιπλέον Σχολές

Α/Α Επιπλέον Σχολές.  Βάση 2018
1. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης 18.370 
2. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης 18.570 
3. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης 19.475 
4. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Όπλα 17.745 
5. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Σώματα 18.130 
6. Μόνιμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν) 17.510 
7. Α.Ε.Ν. Σχολή Πλοιάρχων 12.900 
8. Α.Ε.Ν Σχολή Μηχανικών 12.775 
9. Αστυφυλάκων 18.125 
10. Σχολή Πυροσβεστών 18.970 
11. Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα)  14.050
12. Θεατρικών Σπουδών (Ναύπλιο) 11.320 
13. Θεατρικών Σπουδών (Πάτρα) 11.315 
14. Θεάτρου (Θεσσαλονίκη) 14.300 
15. Κινηματογράφου (Θεσσαλονίκη) 15.415 
16. Μουσικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)  9.260
17. Μουσικών Σπουδών (Αθήνα) 10.310 
18. Μουσικών Σπουδών (Κέρκυρα)
19. Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (Θεσσαλονίκη) 0
20. Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής (Αρτα)  10.495
21. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Αθήνα) 17.611 
22. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Θεσσαλονίκη) 18.690 
23. Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Σέρρες) 16.349 
24. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Τρίκαλα) 16.664 
25. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Κομοτηνή) 14.840 
26. Πολιτισμικής επιστήμης και τεχνολογίας (Μυτιλήνη) 11.045