Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων

Ειδικότητες - Ωρολόγιο πρόγραμμα

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων προσφέρει στους μαθητές της τις ειδικότητες:

  • Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων 
  • Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής  

των οποίων οποίας μπορείτε να δείτε το Ωρολόγιο πρόγραμμα:

Συνέχιση σπουδών - Επαγγελματικά δικαιώματα

O απόφοιτος του Τομέα Πληροφορικής συμμετέχοντας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για τους μαθητές των ΕΠΑΛ εξεταζόμενος στα μαθήματα:

  • Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Προγραμματισμός Υπολογιστών
  • Δίκτυα Υπολογιστών
έχει την δυνατότητα να εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. τα Τ.Ε.Ι. καθώς και στις Στρατιωτικές Σχολές τις Σχολές Αστυνομίας και στις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού.

Για να δείτε τις σχολές πρόσβασης

Επιπλέον ο απόφοιτος του Τομέα Πληροφορικής μπορεί ακόμα να παρακολουθήσει την τάξη μαθητείας, να εισαχθεί στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (χωρίς εξετάσεις) να συνεχίσει τις σπουδές του στα Ι.Ε.Κ. ή σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

Β' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 1
Χημεία 1
4. Θρησκευτικά 1
5. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
6. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
7. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Τομέας Πληροφορικής

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών 1Θ+3Ε
2. Υλικό και Δίκτυο Υπολογιστών 2Θ+2Ε
3. Βασικά Θέματα Πληροφορικής 2Θ+2E
4. Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων 1Θ+2Ε
5. Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων
6. Τεχνικά θέματα Πωλήσεων & Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού 1Θ+2Ε
7. Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Γ' τάξη  Ε.Π.Α.Λ.

Γενικής Παιδείας

A/A ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά 3
2. Μαθηματικά Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
3. Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2
Χημεία 1
4. Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
6. Φυσική Αγωγή 1
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 12 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Προγραμματισμός Υπολογιστών
2. Δίκτυα Υπολογιστών
3. Προγραμματισμός Υπολογιστών
4. Δίκτυα Υπολογιστών
5. Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6. Εγκατάσταση, Διαχείριση και Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων
7. Ειδικά Θέματα στο Υλικό και στα Δίκτυα Υπολογιστών
8. Τεχνική Υποστήριξη Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτυακών Υποδομών
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Α/Α  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Προγραμματισμός Υπολογιστών
2. Δίκτυα Υπολογιστών
3. Προγραμματισμός Υπολογιστών
4. Δίκτυα Υπολογιστών
5. Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6. Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένωνκαι Εφαρμογές τους στο Διαδύκτιο
7. Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών
8. Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

 

Τα τμήματα στα οποία έχει δυνατότητα εισαγωγής ο απόφοιτος του τομέα είναι τα ακόλουθα:

Τμήματα Α.Ε.Ι

Α/Α   Πανεπιστήμια  Βάση 2018
1. Επιστήμης Υπολογιστών (Ηράκλειο)  13.485 
2. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Αθήνα)  17.400
3. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Βόλος)  14.180
4. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη)  17.060
5. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Ξάνθη) 13.115 
6. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών (Πάτρα) 14.020 
7. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Χανιά)  13.045
8. Μηχανικών Ηλεκτρολογικών Υπολογιστών και Πληροφορικής(Ιωάννινα) 13.755 
9. Μηχανικών Ηλεκτρολογικών Υπολογιστών και Πληροφορικής(Πάτρα)  14.560
10. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων(Σάμος) 10.905 
11. Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών(Κοζάνη) 12.900 
12. Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Βιοϊατρική(Λαμία) 12.100 
13. Αρχειοοικονομίας, Βιβλιοθηκονομίαςς και Συστημάτων πληροφόρησης (Αθήνα).  12.330
14. Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (Αθήνα).  15.820
15. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (Θεσσαλονίκης).  15.750
16. Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης (Χίος).  10.925
17. Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (Ξάνθη).  11.175
18. Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης (Χανιά).  11.865
19. Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών (Αιγάλεω). 15.130 
20. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)  15.750
21. Πληροφορικής(Αθήνα)-Ο.Π.Α.  15.450 
22. Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)-Α.Π.Θ.  17.775
23. Πληροφορικής(Κέρκυρα). 12.155 
24. Πληροφορικής(Λαμία).  12.955
25. Πληροφορικής(Πειραιάς). 15.090 
26. Πληροφορικής και Τηλεματικής(Αθήνα). 15.060 
27. Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών(Αθήνα). 16.390 
28. Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών(Τρίπολη). 12.215 
29. Ψηφιακών Συστημάτων(Πειραιάς).  15.305
30. ΑΣΠΑΙΤΕ Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών-Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.  10.450

 

Τμήματα Τ.Ε.Ι

Α/Α  T.E.I.  Βάση 2018
1. Μηχανικών Αυτοματισμού (Θεσσαλονίκη)  12.735
2. Μηχανικών Αυτοματισμού (Χαλκίδα)  10.015
3. Μηχανικών Πληροφορικής(Θεσσαλονίκη)  13.315
4. Μηχανικών Πληροφορικής(Σέρρες)  10.245
5. Μηχανικών Πληροφορικής(Λαμία)  9.125
6. Μηχανικών Πληροφορικής(Καστοριά)  7.665
7. Μηχανικών Πληροφορικής(Λάρισα)  8.865
8. Μηχανικών Πληροφορικής(ʼΑρτα)  7.925
9. Μηχανικών Πληροφορικής(Σπάρτη)  7.845
10. Μηχανικών Πληροφορικής(Νάυπακτος)  8.270
11. Μηχανικών Πληροφορικής(Ηράκλειο)  9.965
12. Μηχανικών Πληροφορικής(Καβάλα)  8.725
13. Βιβλιοθηκονομίας και συστημάτων Πληροφόησης (Θεσσαλονίκης).  8.755
14. Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας(Αργοστόλι)  7.110
15. Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας(Καστοριά)  7.220

 

Επιπλέον Σχολές

Α/Α Επιπλέον Σχολές.  Βάση 2018
1. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης 18.370 
2. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης 18.570 
3. Σ.Μ.Υ.Α. / Κατευθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης 19.475 
4. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Όπλα 17.745 
5. Μόνιμων Υπαξιωματικών Στρατού (Σ.Μ.Υ.)- Σώματα 18.130 
6. Μόνιμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν) 17.510 
7. Α.Ε.Ν. Σχολή Πλοιάρχων 12.900 
8. Α.Ε.Ν Σχολή Μηχανικών 12.775 
9. Αστυφυλάκων 18.125 
10. Σχολή Πυροσβεστών 18.970 
11. Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα)  14.050
12. Θεατρικών Σπουδών (Ναύπλιο) 11.320 
13. Θεατρικών Σπουδών (Πάτρα) 11.315 
14. Θεάτρου (Θεσσαλονίκη) 14.300 
15. Κινηματογράφου (Θεσσαλονίκη) 15.415 
16. Μουσικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)  9.260
17. Μουσικών Σπουδών (Αθήνα) 10.310 
18. Μουσικών Σπουδών (Κέρκυρα)
19. Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (Θεσσαλονίκη) 0
20. Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής (Αρτα)  10.495
21. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Αθήνα) 17.611 
22. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Θεσσαλονίκη) 18.690 
23. Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Σέρρες) 16.349 
24. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Τρίκαλα) 16.664 
25. Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και ΑΘλητισμού (Κομοτηνή) 14.840 
26. Πολιτισμικής επιστήμης και τεχνολογίας (Μυτιλήνη) 11.045