Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2019 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων της Σιβιτανιδείου Σχολής η εκδήλωση με θέμα: Οδική Ασφάλεια - Κυκλοφοριακή Αγωγή που διοργάνωσε το 1ο ΕΠΑΛ.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε ο κ. Χατζηδοπαυλάκης Δημήτριος ως εκπρόσωπος του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς». Ο κ. Χατζηδοπαυλάκης Δημήτριος πραγματοποίησε ομιλία, παρουσιάζοντας τις βασικές αρχές πρόληψης των τροχαίων δυστυχημάτων με ταυτόχρονη προβολή οπτικού υλικού ενημερώνοντας μαθητές και εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας του 1ου ΕΠΑΛ. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων με υπεύθυνους καθηγητές: Κόττη Ηλία και Μάλφα Αναστάσιο.