Την Πέμπτη 16/5/2019 και ώρα 18:00, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Σιβιτανιδείου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του 1ου ΕΠΑΛ «Μαθαίνουμε δημιουργώντας και δημιουργούμε μαθαίνοντας».Εκτέθηκαν δημιουργίες των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ, «Τα παιδία ... πράττει» και παρουσιάστηκαν δράσεις του σχολείου.

ΤΤην εκδήλωσή, τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Σιβιτανιδείου Σχολής κ. Γεώργιος Κοτονιάς και η Γενική Διευθύντρια της Σχολής κ. Ουρανία Καλαντζή, καθώς και οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων της Σιβιτανιδείου, η Διευθυνση του ΙΕΚ και του ΚΕΔΙΒΙΜ, ενώ την παρακολούθησαν μαθητές , γονείς και εκπαιδευτικοί της Σχολής.

ΤΣτη συνέχεια και ώρα 20:30 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, που διοργάνωσε η Σιβιτανίδειος Σχολή με αφορμή τη λήξη της διδακτικής χρονιάς, με ζωντανή μουσική και παραδοσιακούς χορούς απ’ όλη την Ελλάδα, στο προαύλιο της Σχολής..