Οι μαθητές της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων έδωσαν το ηχηρό μήνυμα της ειρήνης και της αποφυγής του πολέμου, μέσω της θεατρικής παράστασης «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη.

Πρωταγωνίστησαν οι μαθητές: Στεφανίδου Ελεάννα, Αρτέμης Φώτης, Ιχεντιέγου Νικόλαος, Λάφης Ανδρέας, Λύτρα Δέσποινα, Μενεγάκης Βαγγέλης, Μία Μαρία, Μιχάλη Ισμήνη, Μιχαλόπουλος Δημήτρης, Μποτή Αγγελική, Μπουνάτσος Ιγνάτιος, Πανταζόπουλος Κωνσταντίνος, Παπαβλασοπούλου Κατερίνα, Πατάζοβα Ειρήνη, Πενής Αντώνης, Πλεξίδας Αριστοφάνης, Πούλα Κατερίνα, Ρούσσου Κωνσταντίνα, Χαρίζι Νούρι, Χουλιάρας Κωνσταντίνος με τη συνδρομή των φιλολόγων Ι. Διακοπούλου και Π. Παπαπαύλου.

Αναπόσπαστο κομμάτι της εκδήλωσης το «ρομπότ» που ταξίδεψε τους θεατές στη διαχρονική υπόθεση του έργου.Το ρομπότ κατασκευάστηκε από τους καθηγητές Γ.Αναγνώστου, Μ. Βαρυπάτη, Κ. Καραβάνα, Θ.Κότσιαλο και από τους μαθητές: Ανισπικιάν Ρωσέτο, Βαλόγλου Άγγελο, Μπατιστάτου Κωνσταντίνα, Παπαδόπουλο Ιωάννη, Σάττα Σπυρίδωνα και Σκορδάκη Στέργιο.